دستگاه یو پی اس (ups)

مرتب سازی بر اساس
19 کالا

دستگاه یو پی اس برای محافظت از دستگاه ها و لوازم برقی مورد استفاده قرار می گیرد تا با وسیله آن از سوخته شدن این لوازم به دلیل نوسانات جریان برق جلوگیری شود. از آن جایی که اغلب تجهیزات برقی قیمت بسیار بالایی دارند، افراد به دنبال راهی هستند تا از آن ها در برابر سوختگی و خرابی جلوگیری کنند که دستگاه یو پی اس مناسب ترین و بهترین گزینه در این باره است. تا پایان این مطلب از آی تی اهورا همراه ما باشید تا شما را با دستگاه یو پی اس و هر آنچه که لازم است درباره آن بدانید، آشنا کنیم. 

دستگاه یو پی اس چیست؟

در ابتدای مقاله اجازه دهید تا شما را با دستگاه یو پی اس آشنا کنیم و در ادامه درباره سایر موارد مرتبط با آن صحبت کنیم. یو پی اس یا UPS مخفف و برگرفته از عبارت Uninterruptible Power Supply است که در واقع یک منبع تغذیه بی وقفه بوده تا در زمان قطعی برق، جریان الکتریسیته مورد نیاز وسایل برقی مصرف کننده را تامین کند. 

دستگاه یو پی اس مانع از نفوذ اختلالات و نویز ها در تجهیزات حساس مصرف کننده شده و پس از برقراری مجدد جریان برق شهری، برق شبکه را تنظیم و ثابت نگه می دارد. یو پی اس یا منبع تغذیه بدون وقفه یک دستگاه ذخیره برق 220 ولت است که می تواند جریان الکتریسیته مورد نیاز لوازم الکترونیکی را تامین کند. حتی در زمان های اضطراری و در صورت قطعی برق نیز وظیفه تامین نیروی مورد نیاز این تجهیزات را بر عهده دارد. 

دستگاه UPS یک عنصر یا سیستم رایج جهت تامین برق در زمینه های کاربری گوناگون بوده که از این دستگاه معمولا در سیستم های اداری، سیستم های خانگی، مراکز دیتا یا دیتا سنتر ها، مزارع ارز دیجیتال و به صورت کلی تمامی مراکز با سیستم های حساس به قطع برق، مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی این دستگاه های ذخیره برق 220 ولت به گونه ای صورت گرفته که از شوک ناگهانی ناشی از قطع برق جلوگیری کنند.

قیمت دستگاه یو پی اس

میزان خرید و فروش دستگاه یو پی اس در تمامی انواع آن یعنی آفلاین، آنلاین و لاین اینتراکتیو به عوامل گوناگونی بستگی دارد که در واقع می توان از مهم ترین و اصلی ترین آن ها به قیمت دستگاه اشاره داشت. قیمت دستگاه UPS مانند هر دستگاه و وسیله دیگری می تواند در میزان خرید و فروش آن توسط افراد مختلف موثر باشد که این قیمت نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد.

کارکرد و میزان حساسیت یک یو پی اس می تواند قیمت خرید آن را دچار نوسان و تغییر کند. به عنوان مثال یو پی اس های آنلاین به نسبت سایر انواع دیگر از هزینه فروش بیش تر و گران تری برخوردار هستند و در مقابل آن یو پی اس های آفلاین با قیمت پایین تر و ارزان تر فروخته می شوند. 

خرید دستگاه یو پی اس

از آن جایی که خرید دستگاه یو پی اس متناسب با کاربری مورد نیاز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پس باید به یک سری نکات توجه داشته باشید و هنگام خرید آن ها را رعایت کنید.

قیمت خرید دستگاه

یو پی اس ها قطعات و تجهیزات مختلفی دارند که قیمت نهایی دستگاه را تحت تاثیر قرار می دهند و در نهایت منجر به تفاوت قیمت آن می شوند. باتری ها نمونه ای از این تجهیزات هستند که بخش عمده ای از هزینه یو پی اس را به خود اختصاص می دهند. در نتیجه بسته به برند و کیفیت باتری ها و سایر تجهیزات مشابه، قیمت دستگاه یو پی اس می تواند در رنج متوسط به بالا قرار بگیرد. 

تعمیر و نگهداری یو پی اس

توجه داشته باشید که استفاده از یک دستگاه UPS یا سیستم منبع تغذیه بدون وقفه ملاحظات زیادی را به دلیل موارد مربوط به تعمیر و نگهداری از آن به همراه دارد. از این رو بهتر است که از یک سیستم تهویه مطبوع مناسب برای بهبود عملکرد دستگاه و مراقبت از تجهیزات آن در محیط استفاده کنید تا مانع از گرم شدن بیش از حد یو پی اس و خرابی قطعات آن شود. 

میزان مصرف برق دستگاه 

در رابطه با میزان برق مصرفی یک دستگاه یو پی اس لازم به ذکر است که مصرف برق آن از بسیاری از سیستم های مستقل متصل به برق بیش تر است. این موضوع به تکمیل ظرفیت شارژ باتری و آماده به کار بودن آن مربوط می شود.

توان مورد نیاز و توان مصرفی UPS

توان مورد نیاز و توان مصرفی تجهیزات متصل به دستگاه یو پی اس یکی از مهم ترین نکاتی است که باید هنگام خرید این دستگاه به آن توجه داشت. برای به دست آوردن توان مصرفی باید توان تک تک تجهیزاتی که به دستگاه وصل می شود را محاسبه کنید. در نهایت توان کلی مورد نیاز که باید توسط UPS تامین شود را به دست می آورید.

پس از این که توان کلی مورد نیاز را محاسبه کردید باید یک درصدی را به این عدد اضافه کنید تا انتخاب درست تری داشته باشید یا به عبارتی باید توان دستگاه از توان دستگاه های متصل شده بیش تر و اختلاف آن حدود 25 درصد باشد. اما در رابطه با توان مربوط به دستگاه معمولا با واحد وات به روی آن درج شده یا می توانید با ضرب جریان در ولتاژ، آن را محاسبه کنید.

با انتخاب دستگاه یو پی اس با توان بیش از مقدار مورد نیاز، در صورت افزایش تجهیزات مورد استفاده نیازی به تغییر و ارتقای UPS وجود نداشته و هزینه اضافه ای برای شما ایجاد نمی شود. از طرفی در صورت عملکرد دستگاه با بیش ترین توان، فشار و آسیبی به آن وارد نشده و در نهایت طول عمر بیش تری خواهد داشت.

عدم تامین جریان برق توسط یو پی اس به مدت طولانی

اگر شرایط محیط مورد استفاده از دستگاه یو پی اس به گونه ای است که در ساعت های طولانی، قطعی و خاموشی برق اتفاق می افتد. قطعا انتظار این که UPS بتواند در تمامی این ساعات از تجهیزات پشتیبانی کند، کاملا اشتباه است. چرا که ظرفیت باتری های مورد استفاده در یو پی اس محدود بوده و در صورت استفاده مکرر از آن منجر به کاهش طول عمر باتری و دستگاه می شود. در این شرایط استفاده از یو پی اس را باید برای جلوگیری از شوک وارد شده به لوازم به دلیل قطعی برق در نظر بگیرید و از منبع تامین بزرگ تری همچون موتور برق و یا ژنراتور برای ادامه کارکرد دستگاه ها استفاده کنید. 

محیط مورد استفاده از یو پی اس و کاربری آن

توجه به نوع کاربری محیطی که قصد دارید برای آن دستگاه یو پی اس خریداری کنید، قبل از خرید دستگاه بسیار مهم است. زیرا علاوه بر تفاوت در ظرفیت و بهره وری یو پی اس های استاندارد و صنعتی، ولتاژ ورودی و خروجی این دو نوع نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

ورودی و خروجی یو پی اس های استاندارد یا اداری که در ادارات و دفاتر مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و استفاده عمومی دارند، به صورت تک فاز است. در حالی که یو پی اس های صنعتی با توجه به نحوه عملکرد آن ها معمولا دارای ورودی و خروجی سه فاز هستند.

عوامل موثر بر قیمت دستگاه یو پی اس

بسیاری از افراد هنگام خرید دستگاه یو پی اس با این سوال مواجه می شوند که قیمت این دستگاه به چه عواملی بستگی دارد؟ در این بخش قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم و عوامل موثر بر قیمت یو پی اس را بیان کنیم تا هنگام خرید، دلیل اختلاف قیمت میان انواع آن ها را بدانید.

  • برند دستگاه یکی از مواردی است که می تواند تعیین کننده قیمت آن باشد. از آن جایی که هر برندی کیفیت و استاندارد های مخصوص به خود را ارائه می دهد، قیمت متفاوت و مخصوصی نیز دارد.
  • گارانتی و خدمات پس از فروش نیز می تواند سبب تغییر در قیمت دستگاه های یو پی اس شود.
  • باتری دستگاه یو پی اس از مهم ترین عوامل موثر در قیمت آن است. زیرا هر چقدر باتری دستگاه کیفیت، ظرفیت و طول عمر بالاتری داشته باشد در مدت زمان بیش تری می توان از آن استفاده کرد.
  • یکی دیگر از اصلی ترین عواملی که می تواند قیمت یو پی اس را تحت تاثیر قرار دهد، میزان رنج و توان خروجی آن بوده که این پارامتر را با ولت آمپر نشان می دهند. بدیهی است که هر چقدر میزان ولت آمپر دستگاه بیش تر باشد، قیمت نهایی آن بیش تر می شود و این پارامتر به صورت مستقیم به نوع باتری، ظرفیت و کیفیت آن بستگی دارد.

مزایای خرید دستگاه یو پی اس

یو پی اس ها از سیستم ها در مقابل بسیاری از نوسانات و ناهنجاری های منبع تغذیه به عنوان یک فیلتر که منبع برق ورودی از آن عبور می کند عمل کرده و از آن ها در برابر این ناهنجاری و نوسانات محافظت می کند. بنابراین در هر جایی که قادر به متوقف کردن عملیات نیستید می توانید از یک یو پی اس استفاده کرده تا مانع از ایجاد مشکلات پیش رو شوید. خرید دستگاه یو پی اس دارای مزایا و اهداف زیادی از جمله موارد زیر است:

تداوم کار تجهیزات

با انتخاب یک یو پی اس مناسب شاهد هیچ گونه قطعی یکباره و اختلال در تجهیزات حیاتی سیستم از خطوط تولید کارخانه ها گرفته تا تجهیزات سرور نخواهید بود.

وجود یکنواختی

زمان هایی که نیاز به اتصال و تامین نیرو وجود دارد، قطعات الکترونیکی که روی دستگاه یو پی اس آنلاین نصب شده است به صورت کاملا هوشمند به این منبع تغذیه اطلاع داده تا در صورت لزوم برق متناوب مورد نیاز را فراهم کند.

محافظت از تجهیزات

یو پی اس ها بسته به طراحی خود می توانند از سیستم ها و تجهیزات در برابر تمامی اتفاقات الکتریسیته، وقفه ها، خرابی ها، افت ها و نوسانات محافظت کنند. زیرا قادر به تشخیص سریع این موارد بوده و سوئیچ از برق شهری با خروجی ناپایدار به یو پی اس با خروجی پایدار را قبل از این که ناهنجاری ها به سیستم آسیب بزنند، انجام می دهد.

سهولت در نصب

فرآیند نصب یک منبع تغذیه بدون وقفه بسیار آسان بوده و به فضای خیلی زیادی هم نیاز ندارد. معمولا دستگاه یو پی اس چندین پورت داشته که اتصال دستگاه های جدید به آن کار سختی نبوده و بسیاری از دستگاه های مختلف را ساپورت می کند.

قابلیت اطمینان دستگاه

با داشتن یک دستگاه یو پی اس زمانی که برق قطع شود، این دستگاه تضمین می کند که با داشتن منبع تغذیه فوری نیازی به مداخله فردی نیست. زیرا باتری های متصل به سیستم هنگام اتصال به برق، کاملا شارژ می شوند.

خروجی پایدار

در واقع خروجی پایدار یو پی اس ها سبب می شود تا کیفیت برق تجهیزات الکترونیک، برق ساختمان ها و سایر صنایع پیشرفته به صورت مطلوب بهبود پیدا کند.

از کجا دستگاه یو پی اس بخریم؟

فروشگاهی که قصد خرید دستگاه یو پی اس از آن را دارید مانند سایر نکاتی که هنگام خرید باید به آن ها توجه کنید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. توصیه می شود که برای خرید یو پی اس حتما به مراکز معتبری مراجعه کنید تا بتوانید بهترین محصول را با مناسب ترین قیمت تهیه کنید. کارشناسان فروش ما در آی تی اهورا به شما کمک می کنند تا بهترین دستگاه را متناسب با نیاز خود انتخاب و خریداری کنید. بابت ارسال محصول مورد نظر نیز نگران نباشید. زیرا در کم ترین زمان ممکن آن را به دست شما می رسانند.

سخن پایانی

یو پی اس یا منبع تغذیه بدون وقفه یک منبع تغذیه الکترونیکی بوده که وظیفه اصلی و عمده آن تامین کردن توان مورد نیاز بار مصرفی بدون توقف است. به عبارت دیگر می توان گفت دستگاه یو پی اس با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری خود به عنوان یک منبع توان بدون وقفه، برقی که تجهیزات متصل شده به آن نیاز دارند را تامین می کند. شما می توانید برای دریافت مشاوره لازم و خرید دستگاه یو پی اس با تیم پشتیبانی ما در آی تی اهورا در ارتباط باشید. 
 

ثبت دیدگاه
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
ثبت امتیاز :
captcha